דף הבית >> מידע על תיבות קינון
 


 

        בנוסף למתקני האכלה, דרך מצויינת למשוך ציפורים היא ע"י התקנת תיבות קינון. תיבות הקינון מספקות חלל הדרוש לקינון ומאפשרות צפייה במחזור הרבייה של הציפור. ישנן ציפורים המקננות בחורי עצים, חורים טבעיים או כאלה שיצרו בעצמם. ציפורים אלו לרוב משתמשות בתיבות קינון מלאכותיות, אשר מחקות מקומות קינון טבעיים.

תיבת קינון צריכה להיות בנויה כך, שתתאים למין הציפור. בעוד שישנן ציפורים אשר יקננו כמעט בכל סוג של מקום מספיק מוגן, רובן תעדפנה מקומות אשר דומים למקומות הקינון הטבעיים, מבחינת גודל החלל. מרבית הציפורים תאכלסנה תיבות בעלות תא יחיד עם פתח אחד, אך ישנן מיני ציפורים שחיות יחד בקבוצות, בתוך כוורת של חללים. אחרות לא יקננו כלל בתוך חלל סגור.

מבחינת עיצוב התיבה, ציפורים מתייחסות לפרמטרים כגון ביטחון ונוחות, ולא לאסטטיקה חיצונית או טעם אישי. על כן, מימדים נכונים חשובים ביותר כאשר בוחרים תיבת קינון. גובה התיבה, עומקה, קוטר הפתח וגובהו מתחתית התיבה, כולם פרמטרים חשובים לציפור המקננת. פרמטרים נוספים יהיו אוורור, ניקוז, נגישות, קלות תחזוקה והגנה מפני טורפים.

       לאחרונה התברר שתיבות הקינון אותן בנו נגרים אחרים התפוררו לאחר זמן קצר בחוץ. הן היו בנויות מחומר גרוע, כאשר קונים או בונים לבד תיבות קינון יש להקפיד על איכות העץ. המשמעות במחיר זעירה והתוצאות בשטח משמעותיות!  ב- nestbox.co.il אנחנו משתמשים בלוחות סנדביץ מעץ האיכותי ביותר.

 

אצל ציפורים "הגודל כן קבוע" בכל מה שקשור לאתרי קינון. ניקח לדוגמא את הירגזי, ירגזי היא הציפור הקטנה ביותר שמשתמשת בתיבות קינון. לעיתים קרובות הירגזים מגורשים מאתרי קינון ע"י מינים גדולים מהם, כמו דרורים ונקרים, וגם ע"י מינים פולשים כדוג' הדררות והמינות, לכן, התחרות במציאת מקום קינון ראוי, לא פשוטה. כדי לפתות את הירגזים להשתמש בתיבת קינון, יש להבטיח כי גודל החור הכניסה ישאר קטן ובקוטר של 28-30 מ"מ לאורך כל תקופת הקינון. דבר זה יעשה ע"י הצמדת טבעת מתכת , שתמנע מנקרים את הגדלת החור. במחקרים שערכנו, נמצא כי נקרים איתרו את התיבות ללא טבעות מתכת והגדילו את החור של רובן, תוך פחות משנה אחת!

לצורך המחקר, אני משתמש במאות תיבות קינון לירגזים,  וכ 50% מהן מאוכלסות על ידם מידי שנה!
כלומר, ישנה קורלציה ברורה בין גודל החור למין הציפור שתקנן בתיבה.

תיבות הקינון המקובלות הן מהסוג הסגור. מבנה פשוט יהיה קירות מכל הצדדים, גג, רצפה ופתח עגול וגדול דיו, שיאפשר לציפור הרצויה להיכנס. פתח הכניסה ימוקם מעל אמצע התיבה, כדי להגן על הגוזלים ממזג האוויר וטורפים. מקל עמידה הממוקם מתחת לפתח התיבה אינו מומלץ, כיוון שטורפים עלולים להעזר בו כדי להגיע לציפורים שבתיבה.

 

רוב תיבות הקינון ניתנות לפתיחה מלמעלה, מהחזית, מהצד או מהתחתית, אבל תיבות עם פתח עליון או צדדי מאפשרות נגישות הכי טובה. פתח עליון פחות מפריע לציפור המקננת, בעוד שפתחי חזית וצד יותר נוחים לניקוי וניטור. ישנן תיבות המובאות מאירופה, אשר אינן ניתנות לפתיחה (הדבר הופך אותן לחד פעמיות), למרות שתיבות אלה בעלות מראה יפה, יש להמנע מהן. נוסף על כך, לעיתים לתיבות אלה אין פתח במימדים המתאימים לציפורים בישראל.

ניתן לתלות תיבות קינון בכל זמן במהלך השנה. תליית התיבה לפני עונת הקינון תיתן לציפורים מרווח זמן מספיק למצוא את התיבה, לבחון אותה ולבסוף, אולי גם לבחור בה כביתם. זמן איכלוס התיבה הוא לא דבר שאפשר לחזות מראש, לכן עדיף להציב את התיבה מוקדם ככל האפשר. מנסיוני, תלייה של יותר מתיבה אחת מגדילה את הסיכוי לזכות בקינון.

למרות שכל מי שרק חפץ, יכול לתלות תיבת קינון, ברגע שציפור בוחרת בתיבה כביתה, היא מוגנת ע"פ חוק ואסור להפריע לה. יתר על כן, חל איסור על שימוש בתיבות באזורים טבעיים (כדוגמת שמורות טבע, שלא הופרעו ע"י אדם), ובמקומות בהם ללא תיבות לא היה קינון מלכתחילה. 

ירגזי מגורש מאתרי קינון ע"י דרור

 

 [Top]


 
לשאלות: ד''ר מוטי צ'רטר- מנהל האתר; טל: 0544901130
 
לייבסיטי - בניית אתרים